Odpowiedź nie zwala z nóg, nie jest też odkryciem na miarę nagrody Nobla. Ba! Myślę, że ktoś Ci kiedyś wspominał o tym podstawowym rozwiązaniu, które zwiększy Twoją skuteczność o bagatela 1000%.
P L A N O W A N I E P R A C Y
To już było… Oczywiście, że było, a ile razy zostało rzetelnie wykorzystane? Hmm… no dobra nie udało się kupić kalendarza / notesu / kartki / długopisu… Stop! To już nie wymówka. A nie wiem, do której kategorii ludzi należysz, do tych, którzy wybierają wyniki, czy wymówki?
DO ZASTOSOWANIA: S. R. Covey w publikacji 7 nawyków skutecznego działania zaproponował najprostszą na świecie metodę, która według badań zwiększa produktywność o 1000%!
Planowanie czasu pracy program
To najzwyklejsza na świecie lista zadań to-do. Możesz ściągnąć do niej aplikację np. Nozbe, możesz zapisywać zadania na kartce, w kalendarzu, notesie, gdziekolwiek. Znam wielu ludzi, którzy zapisują wszystko na żółtych karteczkach stick-it i po wykonaniu każdego obowiązku (z nieukrywaną dumą) gniotą i niszczą ten żółty wynalazek. Jeżeli czytasz ten wpis na komputerze lub smartphonie to masz jeszcze do dyspozycji aplikację kalendarza elektronicznego. Wiem, może Ci być teraz przykro, bo już nie masz wymówki, ale dokładnie taki miałem cel.
Samo zapisywanie zadań w formie check listy wydaje się banalne, ale należy pamiętać o kilku arcyważnych zasadach:
Planowanie i organizacja pracy
Wypisz wszystkie aktualne zadania. Wszystkie, nawet najbardziej błahe.
- Ponumeruj zadania od 1 do tylu, ile pozycji ma Twoja lista.
- Skup się na zadaniu pierwszym i pracuj, aż go zakończysz. Dopiero po „odhaczeniu” wcześniejszego zadania, możesz przejść do kolejnego.
- Nie dziel zadań na ważniejsze i najważniejsze – wykonuj je zgodnie z chronologią zapisu..
- Nie przerywaj, no chyba, że dotrzesz do końca listy.
Nawet nie wyobrażaj sobie, w jak szybkim tempie ta lista zwielokrotni Twoją produktywność. Jest tylko jedno drobne ale… Metoda jest absolutnie bezskuteczna, jeżeli nie zostanie wprowadzona w życie. Wykorzystaj kilka najbliższych minut na wypisanie wszystkich zadań i zacznij je realizować od teraz.
P.S Czasami charakterystyka zadania uniemożliwia podział na mniejsze czynności. Skuteczna metoda pojawi się w kolejnym poście o rozpracowywaniu „grubych spraw”.